Ülkeler Tablosu

Dünya ülkelerinin COVID-19 mücadelesindeki son durumlarına yönelik epidemiyolojik değişkenleri içeren tablo aşağıda sunulmaktadır. Her bir ülkenin kendine özgü birçok dinamiği olması sebebiyle ülkeler arasında kıyaslama yapmak da oldukça zordur. Bu sebeple mümkün olduğunca objektif verilerle kıyaslamalar yapabilmek için bu sayfa oluşturulmuştur.

Sayfa mobil uyumlu değildir, tabloyu detaylı incelemek için tablet, laptop veya PC kullanmanız önerilir.

Sayfada rastladığınız hataları iletişim sayfamızdan bildirirseniz çok memnun oluruz

Veri tabanındaki gerçek zamanlı hesaplamalar sebebiyle veri akışı yavaşlayabilmekte ve tablonun görüntülenmesi 15-20 sn kadar zaman alabilmektadır.

Ülkelerin veri paylaşım yöntemleri ve periyotları farklılık gösterebilmektedir. Bundan dolayı Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) ve The Center for Systems Science and Engineering (CSSE) veri tabanında da zaman zaman hatalı veriler oluşabilmektedir. Tespit ettiğiniz hataları buradan bize yazabilirsiniz. 

Tabloda sunulan tüm veriler, COVID-19 pandemisi verilerini ifade etmektedir. 

 • Günlük Vaka (100 Binde): Ülkede 100 bin kişi başına düşen günlük vaka sayısını ifade etmektedir.

 • Günlük Ölüm(1 Milyonda): Ülkede bir milyon kişi başına düşen günlük ölüm sayısını ifade etmektedir.

 • Toplam Vaka: Ülkede  tespit edilen toplam vaka sayılarını ifade etmektedir.

 • Toplam Ölüm: Ülkede gerçekleşen toplam ölüm sayılarını ifade etmektedir.

 • Günlük Vaka (7 Günlük Ortalama): Ülkenin günlük vaka sayısının son 7 gündeki ortalamasını ifade etmektedir. Ortalama kullanılmasının sebebi, günlük vaka sayıları arasındaki aşırı dalgalanmanın giderilmesidir.

 • Günlük Ölüm (7 Günlük Ortalama): Ülkenin günlük ölüm sayısının son 7 gündeki ortalamasını ifade etmektedir. Ortalama kullanılmasının sebebi, günlük ölüm sayıları arasındaki aşırı dalgalanmanın giderilmesidir.

 • Vaka Ölümlülük Hızı: Salgının başından itibaren toplam vaka başına düşen toplam ölüm sayısını ifade etmektedir.

 • Rt: Salgın başlangıcındaki Ro (Temel üreme sayısı) ölçütünün zaman içindeki önlemler ve müdahalelerle eriştiği son değeri (Rt – R time)  ifade etmektedir. Ro değeri “temel üreme sayısı”dır. Bu değer, hiçbir müdahale olmadığı bir durumda bir vakanın bir bulaştırıcılık döneminde ortalama kaç kişiye virüs bulaştırdığını ifade etmektedir. Salgına yönelik alınan önlemler Ro değerini değiştirmektedir. Zaman içinde değişen bu değer Rt (R-time) olarak ifade edilmektedir. Ro >1 olduğunda salgın devam etmekte, Ro<1 olduğunda salgın sönümlenmektedir.

Tabloda, CSSE ‘nin kapsama aldığı ülke ve bölgeler sunulmaktadır. 

 • Ülke nüfusu, vaka ve ölüm verileri ECDC‘den ve CSSE‘den elde edilmektedir. Veriler günlük güncellenmektedir.

 • Rt ölçütü Imperial College London tarafından yapılan haftalık ölçümlerden temin edilmektedir. Veriler iki haftada bir güncellenmektedir.

 • Diğer veri sütunları ise yukarıdaki ham veriler kullanılarak TURCOVID19 veritabanında gerçek zamanlı hesaplanmaktadır.
 • Vakalarla ilgili sütunlar turuncu, ölümlerle ilgili sütunlar kırmızı olmak üzere ısı haritası yöntemiyle renklendirilmektedir.

 • Rt değeri için kritik eşik olan 1’in altındaki ülkeler yeşil, üstündeki ülkeler kırmızı ile renklendirilmiştir.

 • Kolay ve hızlı ayırt edilmesi için ülke isimleri arasında Türkiye turkuaz ile renklendirilmiştir.
 • Sütun başlığına tıklanarak sütunlar artan ve azalan değerlere göre sıralanabilir. Her sıralamada Türkiye’nin sıralamadaki yeri görülebilir.

Bu sayfada sunulan çalışma, 7. Uluslararası Tıp ve Sağlık Bilimleri Araştırmaları Kongresi‘nde 29.08.2021 tarihinde sözlü bildiri olarak sunulmuştur. Atıf için: 

Yılmaz M., Arslan Ş.,Uçar A; COVID19 Pandemisinde Dijital Epidemiyoloji Uygulama Örneği TURCOVID19 Ülkeler Tablosu; UTSAK 2021; Kongre Özet Kitabı; s.179